Chybová správa

  • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_display has a deprecated constructor v require_once() (riadok 3066 z /storage/vhost/institute/web/samosprava.institute.sk/includes/bootstrap.inc).
  • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_many_to_one_helper has a deprecated constructor v require_once() (riadok 113 z /storage/vhost/institute/web/samosprava.institute.sk/sites/all/modules/ctools/ctools.module).

Ako má samospráva zverejňovať informácie o odmeňovaní poslancov zastupiteľstva

Čo robiť, ak chcete získať informácie o tom, na základe čoho sú odmeňovaní poslanci obecného, miestneho alebo mestského zastupiteľstva a v akej výške im boli obcou, mestskou časťou či mestom odmeny poskytnuté?

 

Platí, že poslancovi zastupiteľstva možno poskytnúť odmenu za výkon funkcie len podľa zásad odmeňovania poslancov (§ 25 ods. 9 zákona č. 369/1990 Zb.).

 

Zároveň platí, že ak obec vypláca poslancom odmeny, musí sa tak diať na základe toho, že zastupiteľstvo schválilo zásady odmeňovania poslancov (§ 11 ods. 4 písm. k) zákona č. 369/1990 Zb.).

 

Dobré príklady z prostredia samosprávy:

Mesto Rožňava zverejňuje na svojej webstránke zásady odmeňovania poslancov  v podobe Poriadku odmeňovania poslancov MZ, okrem toho zverejňuje i informácie o výške odmien poskytnutých mestom poslancom zastupiteľstva za kalendárny rok. Presvedčte sa sami na webstránke mesta Rožňava tu.

Mesto Prešov sa ešte v roku 2011 k zverejňovaniu odmien stavalo odmerane. Pod tlakom občanov, médií i časti poslancov, ktorí zverejňovanie týchto informácií požadovali, však ustúpili a dnes sú informácie o výške odmien poskytnutých mestom poslancom zastupiteľstva prehľadne zverejnené, nájdete ich tu.

 

Zlé príklady z prostredia samosprávy:

Väčšina samospráv informácie o výške odmien poskytnutých poslancom zastupiteľstva nezverejňuje s odôvodnením, že takúto povinnosť im zákon neukladá. Prečítajte si, ako to samosprávy zdôvodňujú, v článku denníka Pravda tu.

 

Dobré príklady z prostredia občianskej spoločnosti:

Mesto Trnava podobne ako mnohé ďalšie samosprávy na svojej webstránke nezverejňovalo informácie o výške odmien poskytnutých poslancom zastupiteľstva. Miestna aktivistka Andrea Pallang si tieto informácie vyžiadala od mesta prostredníctvom infozákona a začala ich zverejňovať na svojej webstránke sama.  Mesto Trnava následne zmenilo svoj postoj a na svojej webstránke zverejnilo nielen zásady odmeňovania poslancov, ale i informácie o výške odmien poskytnutých poslancom zastupiteľstva.

 

Aktualizované k 15 | 02 | 2013.

Poznáte iné dobré či zlé príklady, na ktoré by bolo vhodné upozorniť? | Odkážte nám

 

Čo robiť, ak informácie o odmeňovaní poslancov  nie sú zverejnené samosprávou alebo sú zverejnené len čiastočne a chcete ich získať?

 

 

Ako získať informáciu

o odmeňovaní poslancov zastupiteľstva

 

Ak obec nemá webstránku alebo na svojej webstránke nezverejňuje informácie, ktoré hľadáte, môžete si tieto informácie od obce vyžiadať na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám (zákon č. 211/2000 Z. z.) – ide o informácie, ktoré je obec povinná sprístupniť.

 

1 | Ako postupovať pri podávaní žiadosti o informácie?

 

2 | Ako postupovať, keď vám obec vôbec neodpovedala na vašu žiadosť?

 

3 | Ako postupovať, keď vám obec odmietla sprístupniť požadované informácie?

 

4 | Ako postupovať, keď vám obec nesprístupnila informácie ani po využití opravných prostriedkov?