e-Democracy Day 2013

27.11.2013

Inštitút SGI a Demagog.SK organizovali dňa 27. novembra 2013 neformálnu konferenciu e-Democracy Day, na ktorej boli predstavené viaceré watchdogové projekty zamerané na prácu s otvorenými dátami. E-Democracy buduje verejný priestor s využitím on-line nástrojov, ktoré podporujú účasť na verejnom dianí a budovaní demokracie.

 

Videozáznam a program e-Democracy Day 2013 nájdete nižšie. Ďalšie informácie nájdete tiež tu.

 

Videozáznam e-Democracy Day 2013

 

 

Program e-Democracy Day 2013

 

Otvorenie e-Democracy Day
Ctibor Košťál, Inštitút SGI

 

Demagog.SK/CZ
Matúš Sloboda, Jan Tvrdoň, Veronika Frankovská
O projekte, o tom, aké dáta využíva a ako to robí. Aké sú jeho najväčšie úspechy, na českej aj na slovenskej strane. O novom projekte spracujúcom európske témy a dáta na úrovni EÚ.

 

Odkazprestarostu.sk
Jakub Kmeť, Inštitút SGI
Aj malými postrehmi dokážete zmeniť veci vo svojom okolí. Odkazprestarostu.sk Vám ponúka túto možnosť už vyše troch rokov, a to v podobe deviatich jednoduchých krokov. Stačí to?

 

 

Vizualizujeme politiku
Kamil Gregor, KohoVolit.eu
Jak hlasují poslanci v parlamentu, kdo s kým předkládá návrhy zákonů a jak se následně posouvají legislativním procesem? Animované grafy, interaktivní aplikace nebo volební mapy, jaké jste ještě neviděli! To všechno v příspěvku datových analytiků KohoVolit.eu.

 

OtvorenéSúdy.sk: nástroj zvýšenia sudcovskej zodpovenosti
Samuel Spáč, Transparency International Slovensko
Súdy patria na Slovensku k inštitúciám s najnižšou mierou dôvery občanov. Portál OtvorenéSúdy sa pokúša zvýšiť verejnú kontrolu súdnictva prepojením a sprístupnením tisícov dokumentov, ktoré boli predtým len ťažko dohľadateľné. Stránka si od spustenia udržiava vysokú návštevnosť a aj vďaka početným reakciám verejnosti boli identifikované limity a nedostatky oficiálnych dát. Aké sú plány projektu? Čo by ešte mohlo byť zverejnené pre kvalitnejšiu kontrolu slovenských súdov?

 

Transparentnivolby.cz - monitoring financování volebních kampaní
Jiří Fiala, NasiPolitici.cz
Česká zkušenost s projektem, ve kterém se podle kritérií dobré praxe průběžně hodnotí transparentnost financování volebních kampaní.

 

VolebníKalkulačka.cz - VolebnáKalkulačka.sk
Michal Škop a Kamil Gregor, KohoVolit.eu
Volební kalkulačka je v ČR už nedílnou součástí voleb (kolem 1 000 000 uživatelů). A na Slovensku ne. Jak (na) to?

 

 

Role internetových "watchdog" projektů při prevenci a odhalování korupce a závažné hospodářské kriminality
Jiří Fiala, NasiPolitici.cz
Naše sdružení se dlouhodobě věnuje využití informačního potenciálu veřejně dostupných datových podkladů k vytváření otevřených informačních zdrojů a analytických nástrojů, které agregují dostupná data do podoby nové informační kvality. Na příkladě projektu Fondyeu.eu ukážeme možné využití datových a analytických výstupů ve spolupráci s partnerskými watchdogovými organizacemi, investigativními novináři a perspektivně i státními úřady a policií.

 

Open data projekty Aliancie Fair-play
Eva Vozárová, Aliancia Fair-play
Pohľad do kuchyňe moderného protikorupčného watchdogu. Myslíme si, že lajstrá z úradov nie sú škaredé a nudné, ale šťavnaté a užitočné. Roky zhŕňame všetky informácie, ktoré dokážeme nájsť, a trávime naše životy nad Excelom v snahe usporiadať ich. Občas to vyzerá ako márny boj. Prečo to robíme?

 

Diskusia: Čo (ne)vieme o slovenských watchdogových projektoch?
Matej Kurian
Zamyslenie nad tým, čo je úspešný online watchdogový projekt na slovenských príkladoch. Ako rozmýšľať o projektoch, definícii úspechu. Čo môžeme spraviť, aby sme sa od seba učili?