Chybová správa

  • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_display has a deprecated constructor v require_once() (riadok 3066 z /storage/vhost/institute/web/samosprava.institute.sk/includes/bootstrap.inc).
  • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_many_to_one_helper has a deprecated constructor v require_once() (riadok 113 z /storage/vhost/institute/web/samosprava.institute.sk/sites/all/modules/ctools/ctools.module).

Koľko stojí obec?

12.06.2013

Jednou z každoročných aktivít INESS je zverejnenie účtu za služby štátu, v rámci ktorého vyhotovujeme bloček, na ktorom si každý občan nájde cenu zásadných položiek rozpočtu verejných financií. Uvedená cena je suma pripadajúca na jedného občana Slovenskej republiky, každý si tak môže urobiť lepšiu predstavu o tom, koľko ho štátne služby vlastne stoja.

S potešením sme prijali informáciu, že bločkom sa inšpirovali v obci Ostrý Grúň a vyhotovili svoj vlastný bloček za služby obce.

Obec mala v roku 2012 534 obyvateľov a jej celkové výdavky dosiahli 240 753 eur

Z bločku sa tak môžu občania dozvedieť, že skoro polovicu ročného rozpočtu obce tvorila prevádzka úradu, školy a škôlky, ale aj to, že celkovú cenu za služby sa podarilo medziročne znížiť takmer o 20%. Rovnako obec medziročne znížila dlh, ktorý však stále dosahuje 184 eur na jedného občana.

Sme radi, že náš projekt poslúžil ako inšpirácia pre zrozumiteľnejšiu prezentáciu verejných výdavkov, a snáď aj napomôže komunikácii občanov s miestnou samosprávou. Dúfame, že sa nápadom inšpirujú aj ďalšie obce, mestá či inštitúcie.

 

Súvisiace články

Koľko Vás stojí Vaše mesto, obec?

Pred štyrmi rokmi sme začali každoročne publikovať Účet za služby štátu. Aby každý občan vedel, koľko ho priemerne stoja služby štátu, hoci za ne priamo neplatí. Už dva roky si každý môže vytvoriť svoj vlastný, personalizovaný bloček na základe jeho daní, ktoré do štátnej kasy odvádza.Dnes prinášame možnosť vytvoriť bloček vášho mesta, obce. 

Účet za služby Vášho kraja

Je potrebné, aby občania vedeli, ako sa nakladá s ich peniazmi aj na úrovni krajských samospráv či obcí. Aj preto, a nielen v súvislosti s voľbami, sme pripravili BLOČKY ZA SLUŽBY KAŽDÉHO SAMOSPRÁVNEHO KRAJA.