Newsletter | 28.3.2013

Vzory a modelové dokumenty

Všeobecne záväzné nariadenie obce o organizácii miestneho referenda

Zámerom predkladaného návrhu všeobecne záväzného nariadenia je upraviť vyhlásenie, prípravu, priebeh a vyhlásenie výsledkov miestneho referenda.

Čítať viac

Všeobecne záväzné nariadenie obce o zhromaždeniach obyvateľov obce

Zámerom predkladaného návrhu všeobecne záväzného nariadenia je upraviť zvolanie, prípravu a priebeh zhromaždenia obyvateľov obce alebo jej časti a postup po jeho skončení.

Čítať viac

Aktivity

Právo na dobrú samosprávu ponúka vzorové dokumenty pre miestne referendum a zhromaždenie obyvateľov obce

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika (KI) pripravil ďalšie dva vzorové dokumenty, ktoré upravujú dve formy, ktorými obyvatelia obce podľa ústavy a zákona o obecnom zriadení vykonávajú samosprávu obce. Ide o Všeobecne záväzné nariadenie o organizácii miestneho referenda a Všeobecne záväzné nariadenie o zhromaždeniach obyvateľov obce.

Čítať viac

Právo na dobrú samosprávu má ambíciu pomôcť občanom starajúcim sa o veci verejné

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika (KI) realizuje projekt Právo na dobrú samosprávu. V rámci neho bolo so žiadosťami o informácie oslovených 247 samospráv (138 miest, 70 vidieckych obcí, 22 mestských častí Košíc a 17 mestských častí Bratislavy). Každej z nich boli e-mailom zaslané dve žiadosti o informácie.

Čítať viac

Workshop: Právo na dobrú samosprávu nielen na Gemeri

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika (KI) v spolupráci so Združením občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS) organizovali dňa 23. marca 2013 v Rožňave workshop na tému Právo na dobrú samosprávu nielen na Gemer. Prezentácie a súvisiace výstupy nájdete tu.

Čítať viac

infoLIST miest a obcí

Informácie o všetkých 138 mestách

Adresu webu vašej samosprávy zrejme poznáte. Poznáte aj mailovú adresu, viete ako žiadať od samosprávy informácie? Aké je otvorenosť či hospodárnosť vašej samosprávy v porovnaní s tými ďalšími? Ako vaše mesto či obec obstaráva a ako zverejňuje informácie o zmluvách, objednávkach či faktúrach? Je vaša samospráva zapojená do projektu Odkaz pre starostu? Cieľom je postupne doplniť tieto a ďalšie informácie nielen o mestách, ale i o mestských častiach Bratislavy a Košíc a všetkých obciach SR. 

Čítať viac

Články a blogy

Dušan Sloboda: Najdôležitejší zo zákonov

Sprístupňovanie informácií verejnou správou v duchu hesla „Čo nie je tajné, je verejné“ opäť niekomu vadí. Infozákon je zas a znovu v ohrození. Tentoraz sa javí, že baranidlom vlády sa stane samospráva prostredníctvom ZMOS.

Čítať viac

Newsletter

Prihláste sa k odoberaniu našich informácií

Chcete byť informovaní o novom obsahu na webe projektu Právo na dobrú samosprávu? Prihláste sa k odoberaniu nášho newslettra.

Čítať viac