Newsletter | 30.4.2013

Štúdie

Zverejňovanie informácií samosprávami a aktívne informovanie verejnosti prostredníctvom webstránok

Okrem individuálneho sprístupňovania informácií na základe žiadostí fyzických osôb a právnických osôb majú obce zákonmi stanovenú povinnosť niektoré informácie zverejňovať aktívne. V štúdii sa venujeme povinnému zverejňovaniu informácií na webstránkach miestnej samosprávy.

Čítať viac

Prístup samospráv k žiadostiam o sprístupnenie informácií

Oslovili sme 247 samospráv so žiadosťou o sprístupnenie informácií týkajúcich dokumentov upravujúcich využívanie práva na informácie, petičného práva, uskutočnenia zhromaždenia obyvateľov obce, miestneho referenda a tiež rokovacie poriadky zastupiteľstiev a komisií. Získané dokumenty sme po analýze a typizácii umiestnili do databázy. To, akým spôsobom nám samosprávy odpovedali (alebo neodpovedali) na tieto žiadosti o informácie, je vyhodnotené v tejto štúdii.

Čítať viac

Formuláre

Jednoduchá cesta k napísaniu žiadosti o sprístupnenie informácie

Dávame do pozornosti online formuláre, prostredníctvom ktorých môžete napísať žiadosti o informácie a adresovať ich vašej samospráve. Formuláre je možné vytlačiť, uložiť vo formáte PDF alebo ihneď prostredníctvom nášho webu odoslať emailom.

Čítať viac

infoLIST miest a obcí

Informácie o všetkých mestách a mestských častiach Bratislavy a Košíc

Viete ako žiadať od samosprávy vášho mesta či mestskej časti informácie? Aká je otvorenosť či hospodárnosť vašej samosprávy v porovnaní s tými ďalšími? Ako vaša samospráva obstaráva a ako zverejňuje informácie o zmluvách, objednávkach či faktúrach? Je vaša samospráva zapojená do projektu Odkaz pre starostu? Cieľom je postupne doplniť tieto a ďalšie informácie nielen o mestách a mestských častiach Bratislavy a Košíc, ale aj o všetkých obciach SR. 

Čítať viac

Články a blogy

Ondrej Dostál: Viem, ale nepoviem z Trenčianskych Teplíc. A nie je to Mečiar

Samospráva mesta Trenčianske Teplice vzbudzuje pozornosť širšej verejnosti aj na slovenské pomery mimoriadne ostrým sporom medzi primátorom mesta Štefanom Škultétym a časťou poslancov mestského zastupiteľstva. Najnovšie má šancu zaujať aj priam ukážkovým pošliapaním zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

Čítať viac

Newsletter

Prihláste sa k odoberaniu našich informácií

Chcete byť informovaní o novom obsahu na webe projektu Právo na dobrú samosprávu? Prihláste sa k odoberaniu nášho newslettra.

Čítať viac