Niektoré obce ignorujú emaily. Kto chce informácie, je nepriateľ

20.05.2013

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika oslovil v rámci projektu Právo na dobrú samosprávu všetky mestá, mestské časti Bratislavy a Košíc a 70 vybraných dedín.

V infožiadosti sa ich pýtali, či majú schválené dokumenty upravujúce petície, zhromaždenia obyvateľov či miestne referendá.

Z 247 samospráv odpovedalo iba 56 tak, že ich odpovede je možné vyzdvihnúť ako dobrú prax či pozitívny príklad, na strane druhej je 33 samospráv, ktoré neodpovedali vôbec.

Zvyšok odpovedal nedostatočne, arogantne alebo absurdne. Primátor Spišského Podhradia Ondrejovi Dostálovi napísal, že mu nemôže odpovedať, lebo z emailu nevie, či je to naozaj on.

Podobne argumentovala obec Lehota pod Vtáčnikom. „Chceme zamedziť, aby nebolo podanie dané inou osobou pod vaším menom,“ staral sa aj starosta Ján Cipov.

„Keď ako exposlanec Národnej rady momentálne nemáte zmysluplnejšiu náplň práce, nezaťažujte, prosím, nevyžiadanou poštou moju e-mailovú adresu,“ odpísal Dostálovi zase primátor Vrbového Ján Janoška. Dodal však, že je ochotný „obetovať sa“ a dokumenty mu ukázať.

Kuriózne boli aj ďalšie odpovede, napríklad košická časť Myslava žiadala preplatiť oskenovanie dokumentu a jeho poslanie emailom.

 

Súvisiace články

Prelomové rozhodnutie súdu: mesto Trenčín musí sprístupniť informáciu

Krajský súd v Trenčíne dnes dal za pravdu Centru environmentálnych aktivít (CEA) v jeho spore s Mestom Trenčín. Podľa rozhodnutia súdu bol postup mesta, ktoré odložilo žiadosť aktivistov záznamom v spise, nezákonný. Zároveň uložil mestu Trenčín povinnosť sprístupniť zo strany CEA požadovanú Správu z právneho auditu, keďže podľa súdu neexistuje dôvod, pre ktorý by nemala byť sprístupnená. Súd tak precedentne využil zákonnú možnosť, podľa ktorej nielenže rozhodol o nezákonnosti rozhodnutia mesta, ale zároveň mu prikázal Správu poskytnúť.

Financovanie športových klubov - veľká hra na schovávačku

Športové emócie často písali dejiny. Každý má nejakých svojich a v záchvatoch radosti a hrdosti na moderných gladiátorov sa ľahko zabúda, že táto oblasť je dotovaná aj z verejných zdrojov. V Transparency International Slovensko sme sa pozreli, ako je na tom vrcholový šport z hľadiska transparentnosti narábania s verejnými zdrojmi. Nemáme ambíciu hodnotiť správnosť alebo nesprávnosť financovania vrcholového športu, náš pohľad je čisto cez prizmu ochoty zodpovedať sa za použitie vybratých daní. Ako sonda nám poslúžili mužské kluby vo futbale a v hokeji v ich najvyššej ligovej súťaži.

Infožiadosti, diplomovky a buzerované úrady: Výsledky prieskumu

Bolo by skvelé, keby sa legislatíva v tejto krajine menila na základe dát a dôkazov a nie anekdotálnych zážitkov. Rozhodli sme sa preto overiť tvrdenia, že verejné inštitúcie a hlavne obce (lebo od nich počuť najväčší hluk) sú zahltené návalom lenivých študentov, ktorí si nevedia bez nich napísať diplomovku. V priebehu minulého mesiaca sme oslovili 599 obcí, 4 ministerstvá, 3 iné orgány ústrednej štátnej správy, 2 obvodné úrady a 8 pobočiek Sociálnej poisťovne. Pýtali sme sa ich, prostredníctvom žiadosti o sprístupnenie informácie, na počet prijatých infožiadostí, ich predmety a počty zamietnutých žiadostí v období 2010-2013.

Fico chce meniť infozákon

Vláda chce otvoriť a novelizovať zákon o slobodnom prístupe k informáciám. Podľa predsedu vlády Roberta Fica je infozákon nástrojom na šikanovanie miest, obcí, štátu a štátnej správy. Kriticky vníma Ficovo vyhlásenie aj analytik Ondrej Dostál z Konzervatívneho inštitútu, ktorý v ňom vidí priestor na subjektívne rozhodovanie úradov.

V Spišskom Podhradí pustili do gatí a tvária sa, že je to koláčik

Situácia je to bizarná. Spišské Podhradie si uvedomilo, že jeho pozícia odmietajúca sprístupniť mi informácie je neudržateľná a keby nevyhovelo ani môjmu odvolaniu, skončilo by to na súde, ktorý by prehralo. Tak pustilo do gatí a informácie mi zaslalo. Aby sa však naďalej mohlo tváriť, že nepochybilo, tak tvrdí, že to, čo pri pustení do gatí vyprodukovalo, je vlastne koláčik.