Odporúčame

Účet za obec

Hoci obce zverejňujú svoje rozpočty, tie sú často zložité a neprehľadné. Znalosť hospodárenia predchádzajúceho zastupiteľstva, či plány kandidátov, sú však podmienkou správneho rozhodnutia každého voliča. Účet obce je jednoduchým a zrozumiteľným nástrojom, ako komunikovať zložitý rozpočet. Preto INESS pre vás pripravil nástroj na vyhotovenie takéhoto bločku za služby vášho mesta alebo obce.

Správni kandidáti

Projekt Správni kandidáti je nezávislým, nestraníckym a neziskovým projektom zoskupenia občianskych združení, mimovládnych organizácií a občianskych iniciatív. Jeho cieľom je uskutočniť zmeny na lokálnej úrovni v prospech efektívnejšej a otvorenejšej samosprávy. Presadzuje deväť opatrení, k prijatiu ktorých sa kandidáti a kandidátky verejne zaväzujú počas predvolebnej kampane. Následne majú 12 mesiacov na ich prijatie, s tým, že ich úspešnosť bude vyhodnocovať expertný tím a miestni aktivisti.

Otvorená samospráva

Portál Transparency International Slovensko (TIS), ktorý v rámci projektu Otvorená samospráva 2012 zobrazuje úroveň transparentnosti, obsah a množstvo poskytovaných informácií, kvalitu protikorupčných mechanizmov a otvorenosť v informovaní v 100 najväčších miestnych samosprávach Slovenska.

Transparentné mesto

Cieľom projektu je ponúknuť protikorupčnú stratégiu pre mestá. Zavedenie protikorupčných opatrení zameraných na zvýšenie transparentnosti a obmedzenie priestoru pre korupciu má pre mesto pozitívne politické ako aj ekonomické dopady.

Stránky