Chybová správa

  • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_display has a deprecated constructor v require_once() (riadok 3066 z /storage/vhost/institute/web/samosprava.institute.sk/includes/bootstrap.inc).
  • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_many_to_one_helper has a deprecated constructor v require_once() (riadok 113 z /storage/vhost/institute/web/samosprava.institute.sk/sites/all/modules/ctools/ctools.module).

Pravidlá zverejňovania informácií prostredníctvom internetovej stránky obce

Zámerom predkladaného materiálu je stanoviť pravidlá zverejňovania informácií o činnosti samosprávy obce prostredníctvom internetu. Návrh sa opiera o zákon o slobodnom prístupe k informáciám a na jeho základe upravuje zverejňovanie informácií v podmienkach samosprávy obce. Návrh vychádza zo snahy o maximálnu transparentnosť a otvorenosť činnosti obecnej samosprávy a zo snahy čo najviac zjednodušiť občanom prístup k informáciám. Preto sa sústreďuje na zverejňovanie informácií prostredníctvom internetu, ktorý sa stáva čoraz rozšírenejším prostriedkom komunikácie a je predpoklad, že tendencia jeho rozširovania bude naďalej pokračovať a počet jeho užívateľov sa bude zväčšovať.

 

Povinnosť zverejňovať niektoré informácie o činnosti samosprávy, jej hospodárení a podobne vyplýva zo zákona o slobodnom prístupe k informáciám, zo zákona o obecnom zriadení, zo zákona o majetku obcí, zo správneho poriadku a niektorých ďalších zákonov. Požiadavky týchto zákonov sú premietnuté do týchto Pravidiel. Pravidlá však určujú oveľa väčší rozsah zverejňovaných informácií v záujme dosiahnutia čo najväčšej transparentnosti a zabezpečenia čo najväčšej informovanosti občanov. Zákony stanovujú rôzne spôsoby zverejňovania informácií – okrem internetovej stránky aj na úradnej tabuli obce, alebo spôsobom v mieste obvyklým. Tieto pravidlá stanovujú, že všetky informácie, ktoré má obec povinnosť zverejňovať aj inými spôsobmi, bude zároveň zverejňovať aj na svojej internetovej stránke.

 

Aktívne informovanie na internete samotnou samosprávou vytvára najlepšie podmienky pre informovanosť občanov a pre verejnú kontrolu samosprávy. Zároveň to predstavuje pre občanov najjednoduchší a najpohodlnejší spôsob získavania informácií bez potreby návštevy obecného úradu alebo komunikácie s jeho pracovníkmi.

 

Dokumenty na stiahnutie:

§ Dôvodová správa

§ Pravidlá zverejňovania informácií prostredníctvom internetovej stránky obce

 

Dokumenty sú dostupné osobitne v otvorenom formáte

 

Verzia:

Aktualizované k 20 | 03 | 2013