Chybová správa

  • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_display has a deprecated constructor v require_once() (riadok 3066 z /storage/vhost/institute/web/samosprava.institute.sk/includes/bootstrap.inc).
  • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_many_to_one_helper has a deprecated constructor v require_once() (riadok 113 z /storage/vhost/institute/web/samosprava.institute.sk/sites/all/modules/ctools/ctools.module).

Právo na informácie | 2003

O publikácii:

Pre väčšinu ľudí zostávali mnohé informácie z oblasti verejnej správy len veľmi ťažko dostupné, resp. úplne nedostupné. Zásadný zlom prišiel až prijatím zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám (zákon o slobode informácií). Tento zákon sa od januára 2001 stáva akousi základnou „kuchárskou knihou“ pre získavanie informácií. Do vzťahu občan a verejná správa sa tým konečne zavádzajú v oblasti prístupu k informáciám jasné pravidlá hry. Zákon o slobodnom prístupe k informáciám tak vytvára možnosť nahliadnuť do všetkých úradných a úradníckych „kuchýň“, kde sa varí za naše peniaze. Nie každému „kuchárovi“ sa to možno bude zo začiatku páčiť. V každom prípade prajeme vám veľa zdaru, síl a vytrvalosti. A aby sme nezabudli – dobrú chuť, občania.

 

Sprievodca zákonom je tematicky rozdelený na tri časti. Prvá sa venuje tomu, KTO má nárok na informácie a kto ich musí poskytovať a tiež tomu, ČO musí byť zverejnené a ČO môže byť odmietnuté. Druhá časť sprievodcu zasa približuje AKO žiadať o informácie. Úhradou nákladov za sprístupnené informácie, opisom sankcií pre porušovateľov zákona a tzv. aktívnym zverejňovaním informácií sa zaoberáme v poslednej časti nazvanej ČO ZA TO.

 

Súvisiaca webstránka:

Changenet|sk: Právo na informácie - Sprievodca aktívneho občana

Dokument na stiahnutie: 
PrílohaVeľkosť
pravonainformacie.pdf278.55 KB