
23.04.2014
Krajský súd v Trenčíne dnes dal za pravdu Centru environmentálnych aktivít (CEA) v jeho spore s Mestom Trenčín: úplne vyhovel žalobe, ktorú podala v mene CEA spolupracujúca advokátka VIA IURIS Eva Kováčechová. Podľa rozhodnutia súdu bol postup mesta, ktoré odložilo žiadosť aktivistov záznamom v spise, nezákonný. Zároveň uložil mestu Trenčín povinnosť sprístupniť zo strany CEA požadovanú Správu z právneho auditu, keďže podľa súdu neexistuje dôvod, pre ktorý by nemala byť sprístupnená. Súd tak precedentne využil zákonnú možnosť, podľa ktorej nielenže rozhodol o nezákonnosti rozhodnutia mesta, ale zároveň mu prikázal Správu poskytnúť.
„Ide o významné súdne rozhodnutie pre všetkých, ktorí využívajú infozákon. Úrady často aj po rozhodnutí súdu opätovne nesprístupnili požadovanú informáciu, čím nútili žiadateľov opakovane absolvovať kolotoč žalôb a odvolaní. Stávalo sa, že žiadatelia ani po niekoľkých rokoch informáciu nezískali, hoci súdy rozhodli v ich prospech. Právo na prístup k informáciám sa tak stávalo iba iluzórnym a nevykonateľným,“ zdôrazňuje advokátka Eva Kováčechová.
Krajský súd v Trenčíne však dnes konštatoval, že nejestvuje dôvod, pre ktorý by bolo možné Správu z právneho auditu nesprístupniť a mestu Trenčín uložil povinnosť správu poskytnúť správu žiadateľovi. „V praxi to znamená, že žiadateľ – teda CEA – už nemusí čakať na ďalšie pseudodôvody mesta, ktorým zdôvodní nesprístupnenie správy. Mesto už nemôže špekulovať, musí zverejniť vyžiadanú informáciu. Toto rozhodnutie je prelomové v súvislosti s poskytovaním informácií na Slovensku,“ dodáva Eva Kováčechová. Súd zároveň neakceptoval argumentáciu mesta, že Správa nie je informácia, ale dokument, na ktorý sa nevzťahuje povinnosť sprístupniť ho podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Rozhodnutie bude právoplatné, keď ho potvrdí Najvyšší súd SR, keďže Mesto Trenčín sa v spore plánuje odvolať.
Základné informácie o spore
Občianske združenie Centrum environmentálnych aktivít (CEA) z Trenčína požiadalo ešte v roku 2011 mesto Trenčín o poskytnutie informácie v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Išlo o Správu z právneho auditu. Vtedy Mesto požadovanú informáciu nesprístupnilo s odôvodnením, že by tým porušilo ochranu duševného vlastníctva v zmysle autorského zákona. Združenie CEA zastúpené E. Kováčechovou sa proti rozhodnutiu mesta bránilo na súde, pričom namietalo, že správu z právneho auditu nemožno považovať za predmet autorského práva, a teda neexistujú dôvody, pre ktoré by mesto mohlo nesprístupniť požadovanú informáciu. Súd žalobe vyhovel a zrušil obe rozhodnutia mesta z dôvodu, že toto nepredložilo súdu kompletný spisový materiál.
Žalovaný – mesto Trenčín – teda rozhodoval o infožiadosti opätovne. Vo februári 2013 mesto Trenčín začalo tvrdiť, že zo žiadosti CEA o informáciu nie je zrejmé, akú informáciu vlastne žiada a žiadalo, aby CEA konkretizovalo, o ktoré informácie zo správy má záujem. Hoci CEA potvrdila, že žiada sprístupniť celú správu, mesto ju neposkytlo ani nevydalo rozhodnutie o jej nesprístupnení. Na odvolanie CEA proti fiktívnemu rozhodnutiu mesto odpovedalo listom, podľa ktorého žiadateľ (CEA) nedoplnil svoju žiadosť, a preto informáciu nesprístupnilo a žiadosť odložilo záznamom v spise. CEA preto podalo druhú žalobu, o ktorej rozhodoval Krajský súd v Trenčíne 23.4.2014.
CEA považuje správanie mesta Trenčín za šikanózne a zlomyseľné, keďže pôvodne žiadosť vybavovalo a nemalo problém s porozumením tomu, akých informácií sa CEA domáha. Najskôr žiadosti nevyhovelo z dôvodu, že by tým porušilo ochranu duševného vlastníctva. Až po tom, ako súd rozhodol o vrátení veci mestu na nové konanie, si mesto zrejme vymyslelo nový dôvod pre nesprístupnenie informácie. „Z konania mesta Trenčín, ktoré od septembra 2011 odmieta sprístupniť Správu o právnom audite zaplatenú z verejných prostriedkov, jednoznačne vyplýva, že mesto hľadá a uvádza nezmyselné dôvody len preto, aby sa Správa o právnom audite nedostala do rúk verejnosti,“ uzatvára Eva Kováčechová, ktorá CEA pred súdom zastupuje.