Chybová správa

  • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_display has a deprecated constructor v require_once() (riadok 3066 z /storage/vhost/institute/web/samosprava.institute.sk/includes/bootstrap.inc).
  • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_many_to_one_helper has a deprecated constructor v require_once() (riadok 113 z /storage/vhost/institute/web/samosprava.institute.sk/sites/all/modules/ctools/ctools.module).

Všeobecne záväzné nariadenie obce o zhromaždeniach obyvateľov obce

Zámerom predkladaného návrhu všeobecne záväzného nariadenia je upraviť zvolanie, prípravu a priebeh zhromaždenia obyvateľov obce a postup po jeho skončení. Podľa čl. 67 Ústavy Slovenskej republiky sa územná samospráva okrem miestnych referend a orgánov obce uskutočňuje aj na zhromaždeniach obyvateľov obce. Podľa § 3 ods. 2 písm. c)  zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“) sa obyvateľ obce zúčastňuje na samospráve obce a má pravo zúčastňovať sa na zhromaždeniach obyvateľov obce a vyjadrovať na nich svoj názor. Podľa § 4 ods. 2 písm. c) zákona samosprávu obce vykonávajú obyvatelia aj zhromaždením obyvateľov obce.

 

Zákon v § 11 ods. 4 písm. f) určuje ako vyhradenú kompetenciu zastupiteľstva zvolávať zhromaždenie obyvateľov obce. Zhromaždenia obyvateľov obce sa týka § 11b zákona, podľa ktorého „na prerokovanie obecných vecí môže obecné zastupiteľstvo zvolať zhromaždenie obyvateľov obce alebo jej časti.“ Bližšiu úpravu zhromaždení obyvateľov obce však zákon neobsahuje.

 

Účelom tohto nariadenia je upraviť podrobnosti o konaní zhromaždení obyvateľov obce tak, aby  obyvatelia obce mohli reálne uplatňovať túto formu výkonu samosprávy a efektívne sa zúčastňovať na správe vecí verejných v obci.

 

Dokumenty na stiahnutie:

§ Dôvodová správa

§ Všeobecne záväzné nariadenie obce   o zhromaždeniach obyvateľov obce

 

Dokumenty sú dostupné osobitne v otvorenom formáte

 

Verzia:

Aktualizované k 27 | 03 | 2013